Genua plaże: top 10 miejsc do plażowania w stolicy Ligurii (2023)

Stolica Ligurii to doskonałe miejsce na wypoczynek. Oprócz licznych atrakcji jest tu dostęp do morza, dzięki czemu Genua posiada piękne plaże o zróżnicowanym krajobrazie. W tym wpisie postanowiłam przedstawić najlepsze plaże w Genui i okolicach.

Na liście znalazło się 10 miejsc idealnych do plażowania i uprawiania sportów wodnych. Znajdują się nie tylko w Genui, ponieważ pobliskie miejscowości oferują tak malownicze wybrzeża, że wprost nie sposób ich pominąć w takim rankingu.

Jeśli poważnie myślisz o wycieczce do Genui, skorzystaj z poniższej mapy Booking, by znaleźć najkorzystniejszy nocleg:

Plaże w Genui i okolicach: charakterystyka

Genua – stolica Ligurii, niegdyś morska potęga – to doskonałe miejsce na spędzenie wakacji. Nie dość, że oferuje sporo atrakcji takich jak choćby słynne Akwarium czy Muzeum Morskie, to przede wszystkim mamy tu dostęp do morza, z naprawdę malowniczym wybrzeżem.

Plaże w Genui są bardzo zróżnicowane pod względem warunków i krajobrazu, ale dzięki temu jest w czym wybierać. Przeważają te kamieniste i żwirowe, ewentualnie z szarawym piaskiem, ale bez trudu znajdą się i te szerokie pokryte biało-złocistym, miękkim piaskiem.

Są tu zarówno typowe turystyczne kąpieliska ze wszystkimi udogodnieniami, jak i miejsca bardziej sekretne, ukryte wśród skał romantyczne zatoczki, gdzie woda jest krystalicznie czysta i panuje błogi spokój.

Niewątpliwą zaletą niemal wszystkich plaż w Genui i okolicach jest to, że są dość łatwo dostępne. Zwykle nie musimy przemierzać długich dystansów, wspinać się pod górę, schodzić setkami schodków. Wystarczy wysiąść z pociągu na odpowiedniej stacji i przejść parę kroków, by znaleźć swój wymarzony wypoczynek nad morzem.

Mimo że wiele plaży znajduje się w pobliżu ośrodków miejskich, należą one do czystych i zadbanych, a woda w morzu jest naprawdę dobrej jakości. Tak więc jeśli planujesz spędzić wakacje nad morzem w północnych Włoszech nie wahaj się i wybierz Genuę i okolice!

Genua plaże: ranking 10 najlepszych

Przejdźmy teraz do listy najbardziej polecanych plaży w Genui. Wybrałam 10 miejsc, skupiając się na początku na tych, które znajdują się w samym mieście, a kończąc na plażach w okolicznych miejscowościach. Znajdziesz tu charakterystykę i wskazówki dojazdu, dzięki czemu zdecydujesz, gdzie najwygodniej będzie ci spędzać czas nad Morzem Tyrreńskim.

Przeczytaj też: Promy Włochy: rejsy na Sardynię, Sycylię i nie tylko

1. Boccadasse

Boccadasse to jedna z najbardziej urokliwych dzielnic Genui. To właśnie ją charakteryzuje znany wszystkim widok kolorowych budynków piętrzących się nad brzegiem morza – typowych domków rybaków. I to tam znajduje się jedna z najbardziej lubianych plaż w mieście.

Genua plaże: top 10 miejsc do plażowania w stolicy Ligurii (2)

Plaża jest nieduża i kamienista, ale rekompensuje to krajobraz. Jest ponadto bezpłatna, a na miejscu wprawdzie nie znajdziemy wyznaczonych kąpielisk, wypożyczalni leżaków i innych usług, ale w pobliżu znajdują się restauracje, bary, lodziarnie i sklepy.

To idealne miejsce, jeśli nie chcemy się oddalać od Genui, a przy okazji chcielibyśmy zobaczyć jedną z najładniejszych okolic. Wioska Boccadasse na pewno nikogo nie rozczaruje.

2. Spiaggia libera San Giuliano

Tuż obok Spiaggia di Boccadasse, w zasadzie w tej samej dzielnicy, znajduje się publiczna plaża San Giuliano, również bardzo wysoko oceniana, co nie jest tak powszechne w przypadku plaży miejskich.

Genua plaże: top 10 miejsc do plażowania w stolicy Ligurii (3)

Podobnie jak sąsiednia, jest to plaża kamienista, przeciętnej wielkości, za to bardzo łatwo dostępna. Bez trudu dostanie się tu każdy, również osoba z niepełnosprawnością lub rodzina z dzieckiem w wózku. Na miejscu jest wszystko, czego potrzeba, a też bez trudu można zawsze wyskoczyć do miasta.

Żeby dostać się do dzielnicy Boccadasse, wystarczy podjechać pociągiem (najtańszy i najszybszy sposób). Kursuje też autobus, a jeśli wolimy dłuższy spacer, możemy przejść się wzdłuż wybrzeża – z centrum Genui to jakieś 30-40 minut.

3. Spiaggia Capolungo

Spiaggia Capolungo znajduje się nieco dalej na wschód, ale i tak dostatecznie blisko samej Genui. Można tam bez problemu dotrzeć pociągiem.

Genua plaże: top 10 miejsc do plażowania w stolicy Ligurii (4)

Miejsce uchodzi za jedno z najpiękniejszych w Ligurii. Malownicze skały tworzą zupełnie wyjątkowy krajobraz, a zachody słońca są warte wszystkiego. Uda ci się tu zrobić niezapomniane zdjęcia z wakacji.

Dodatkowo plaża polecana jest rodzinom z małymi dziećmi, ponieważ poziom wody obniża się łagodnie. Nie mówiąc o tym, że tym razem mamy do czynienia z piaszczystą plażą, pokrytą białym, miękkim piaskiem.

4. Spiaggia di Pegli

Na plażę w Pegli można dotrzeć zarówno pociągiem, jak i autobusem. Jest to typowa plaża miejska, z szarym piaskiem i kamykami, ale odznaczająca się wysoką jakością wody jak na taką lokalizację.

Genua plaże: top 10 miejsc do plażowania w stolicy Ligurii (5)

Turyści i mieszkańcy często to zaglądają i zostawiają pozytywne opinie. Woda jest czysta i dość przejrzysta, chociaż raczej głęboka. W sezonie na miejscu jest ratownik, nietrudno o wszystkie podstawowe usługi, a prócz tego można wypożyczyć łódkę lub motorówkę.

Plaża w sezonie jest dość oblegana, ale jest na niej sporo miejsca. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie poruszają się na wakacjach samochodem.

5. Spiaggia Pubblica di Priaruggia

Kolejna publiczna plaża, typowa dla krajobrazu Genui, nieco mniej turystyczna, ale przez to bardziej autentyczna. Spiaggia Pubblica di Priaruggia to jedna z opcji, którą na pewno warto rozważyć.

Genua plaże: top 10 miejsc do plażowania w stolicy Ligurii (6)

Plaża jest kamienista, co nie każdemu odpowiada, ale na miejscu znajdziemy wszystkie podstawowe usługi, w tym wypożyczalnię leżaków. Dostępny jest także bar ze smacznymi przekąskami, a uroku dodają łódki pozostawione na brzegu.

Na plażę łatwo się dostać, jest polecana także o zachodzie słońca i wieczorami. Poczujemy tu poza tym trochę bardziej lokalny klimat, bo częściej widuje się tu miejscowych niż przyjezdnych.

6. Baia Cannone

Baia Cannone w pobliżu Portofino to jedno z najpiękniejszych miejsc na liguryjskim wybrzeżu, nieznacznie oddalone od samej Genui.

Genua plaże: top 10 miejsc do plażowania w stolicy Ligurii (7)

Otoczona skałami zatoka, gdzie woda jest wyjątkowo czysta i przejrzysta, urzeka malowniczymi widokami i romantyczną, kameralną atmosferą. Na miejsce można dotrzeć na piechotę z centrum Portofino, do którego z kolei dostaniemy się pociągiem lub autobusem, ewentualnie drogą morską.

Jedyny minus to że nie mamy tu do czynienia z typową plażą z zapleczem usługowym. W tym celu musimy dostać się na sąsiednie plaże – nawet podpływając. Zamiast tego mamy zagwarantowany spokój i bajkowy krajobraz.

7. Camogli

Do Camogli trzeba dojechać z Genui pociągiem, ale podróż trwa pół godziny i kosztuje ok. 5 euro. Za to na miejscu czekają na nas najpiękniejsze plaże w całej Ligurii.

Genua plaże: top 10 miejsc do plażowania w stolicy Ligurii (8)

W Camogli jest kilka plaży, ale już ta publiczna, miejska należy do najbardziej polecanych plaży regionu. Na miejscu można spokojnie plażować na ręczniku, wypożyczyć leżak w kąpielisku lub przepłynąć się kajakiem.

Warto też wybrać się do Spiaggia di San Fruttuoso. Na plażę można się dostać tylko drogą wodną, ale na pewno nie będziesz tego żałować. Oprócz doskonałych warunków na miejscu można zwiedzić zabytkowy klasztor. Klikając tutaj, zarezerwujesz wycieczkę.

8. Santa Margherita Ligure

Między Rapallo a Portofino znajduje się niewielka miejscowość – Santa Margherita Ligure. Jeśli szukasz piaszczystej plaży w Genui lub okolicach, możesz od razu wybrać się tutaj.

Genua plaże: top 10 miejsc do plażowania w stolicy Ligurii (9)

Na miejscu znajdują się zarówno plaże publiczne, jak i płatne. To wprost idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, ale też osób, które nie lubią zabierać na plażę całego wyposażenia. Nie będzie tu problemu z wypożyczeniem leżaka czy parasola, a w pobliżu nie brakuje barów i restauracji.

Woda jest tu wyjątkowo czysta, a plaże w Santa Margherita Ligure, ciągnące się przez 4 km, otrzymały odznakę Błękitnej Flagi. Miejsce gwarantujące 100% satysfakcji z pobytu nad morzem.

9. Vesima

Vesima to wioska zlokalizowana na trasie z Genui do Arenzano. Aby się tu dostać, wystarczy zapłacić kilka euro za bilet, wsiąść w pociąg i wysiąść na stacji Genova Vesima. Przechodzimy na drugą stronę ulicy i już jesteśmy nad morzem.

Genua plaże: top 10 miejsc do plażowania w stolicy Ligurii (10)

Plaża jest niewielka, pokryta drobnymi kamykami. Woda jest czysta i ciepła. Na miejscu znajdziemy kąpielisko z wszystkimi usługami takimi jak bar czy wypożyczalnia leżaków.

To także polecana plaża dla osób podróżujących ze swoimi pupilami. Obok znajduje się wydzielona plaża dla psów i ogólnie właściciele zwierząt będą tu mieli sporo udogodnień.

10. Baia del Silenzio

Ranking zamyka Baia del Silenzio, choć ostatnie miejsce jest tylko wynikiem odległości od Genui, a nie jakości samej plaży, która uchodzi za jedną z najpiękniejszych i najbardziej wartą odwiedzenia.

Genua plaże: top 10 miejsc do plażowania w stolicy Ligurii (11)

W tej malowniczej zatoce możemy wypocząć na plaży w kształcie końskiej podkowy, pokrytej złocistym piaskiem, z dostępem do krystalicznie czystej wody. Aż trudno uwierzyć, że tak wspaniała plaża znajduje się w bezpośrednim dostępie do miasta.

W okolicy tej przebywać lubili m.in. Ryszard Wagner i Jan Chrystian Andersen. Ty też na pewno nie pogardzisz plażą, która znalazła się w rankingu 10 najpiękniejszych włoskich plaż!

5/5 - (1 vote)

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Maia Crooks Jr

Last Updated: 19/05/2023

Views: 6435

Rating: 4.2 / 5 (63 voted)

Reviews: 86% of readers found this page helpful

Author information

Name: Maia Crooks Jr

Birthday: 1997-09-21

Address: 93119 Joseph Street, Peggyfurt, NC 11582

Phone: +2983088926881

Job: Principal Design Liaison

Hobby: Web surfing, Skiing, role-playing games, Sketching, Polo, Sewing, Genealogy

Introduction: My name is Maia Crooks Jr, I am a homely, joyous, shiny, successful, hilarious, thoughtful, joyous person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.